Az imáról
2004.11.05. 21:32
Hogyna kell jól elökészíteni az imát
A reggeli és esti imák nagy hatással lehetnek egy-egy találkozó, lelkigyakorlat, képzés, vagy nyári tábor jelentőségteljességére. Békés nyitottságot teremthetnek a nap kezdetén, mely segít legyőzni az előttünk álló esetleges feszültségeket, akadályokat, vagy frusztrációt.
Gyógyíthatják sebeinket, visszaállíthatják egyensúlyunkat a nap végén, ha az önmagunkkal vagy másokkal való küszködés nyugtalanná tesz bennünket; segítenek abban, hogy a nap ne nyugodjon le belső és külső konfliktusunk felett.
Kihagyott lehetőség lenne tehát ezeket az imákat egyszerű formalitásként kezelni, a programban szereplő meghatározott tételként, melyet így vagy úgy, de teljesíteni kell. Az imákat csak abban az esetben lehet kihagyni, ha valami ritka és sürgős körülmény merül fel.
Ez az egyszerű útmutató azoknak nyújt segítséget, akiket arra kérnek, hogy vállalják el az imákra való felkészülést.
I. A HELY
Fontos, hogy az ima helyszínét gondosan válasszuk meg. A hely atmoszférája már magában is segíti, vagy hátráltatja az ima hangulatát. Az imádság mindig a szív megmozdulása, egy szeretet-találkozó, mely egész lényünket igényli, és mely sokkal könnyebben megy, ha egy nyugodt helyen igazán szíves fogadtatásban részesülünk.
Az ima helyének hívogatónak kell lennie a napközbeni rövid látogatásokhoz is.
Amikor egy összejövetel helyszínéről döntünk, fontos szempont kell hogy legyen az, hogy van-e megfelelő imaszoba.
a. Szimbólumok használata
A hely elrendezése és előkészítése a belépőket máris az Istennel való találkozásra késztetheti. Nagy segítség, ha egy erőteljes szimbólumra esik szemünk a belépésnél; például egy üres szobában finom kelmén, vagy tartón álló fényesen világító nagy gyertyára. A nap eseményeire emlékeztető tárgyak szintén segíthetnek abban, hogy szívünket csendes hálaadásra indítsák.
A szimbólum azonban veszélyes is lehet, ha túl erőteljes, vagy domináns; ebben az esetben elvonja a figyelmet az imáról.
b. Mindenki számára legyen kényelmes a hely
Oda kell figyelni arra is, hogy milyen ülőalkalmatosságokat használunk. Az idősebbek esetleg nem akarnak a földön ülni, míg a fiatalabbak igen. Fontos, hogy mindenki megtalálja a számára kényelmes testhelyzetet, mely megakadályozza, hogy túlságosan a testünkre figyeljünk.
c. Ima a természetben
A nyári tábor idején felmerülhet az ötlet, hogy imádkozzunk a szabad ég alatt.
Igaz, hogy a természet imára hívhat bennünket, de meg is zavarhat minket. Az előkészítő csoportnak tisztában kell ezzel lennie és mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy a természet tényleg segítsen az imában.
d. Az előkészítő csoport
Nem könnyű mindezeket a szempontokat figyelembe venni, de a reggeli és az esti imák fontossága megéri az erőfeszítést. Amennyire csak lehet, az imákat előkészítő személyeket meg kell kímélni minden más felelősségtől.
Általában jó az a megközelítés, hogy ne komplikáljuk a felkészülést. Illés próféta sem a földrengésben, vagy viharban érezte meg Isten jelenlétét, hanem a gyenge szellőben.
II. AZ IDŐ
a. Reggeli ima
A reggeli ima a nap első tevékenysége. Sokan már megszoktuk, hogy ébredés után Istennel találkozunk először. Természeténél fogva a reggel a legjobb idő az imára. Ekkor nyerjük újra vissza öntudatunkat, újra kapcsolatba kerülünk a világgal és a létezésünkben rejlő misztériummal.
Ideális esetben a reggeli imát nem a reggeli után kell megtartani. A reggeli ima természetes folytatása kell, hogy legyen az ébredés utáni személyes imának. Előfordulhat, hogy a résztvevők amint felöltöztek, rögtön az ima helyszínére mennek, még azelőtt, hogy a közös imádság elkezdődik. Az imaszobát korán ki kell nyitni, hogy aki akar, bemehessen.
b. Esti ima
Az esti imának nem mindenhol ugyanaz a funkciója. Lelkigyakorlatokon természetes bevezetője az éjszaka csendjének. Találkozók, képzések, nyári táborok során azonban az este befejezése esetleg a hajnali órákig húzódik, hiszen az emberek a hivatalos programon kívül a „negyedik időben” is látni kívánják egymást. Ez arra késztet bennünket, hogy végiggondoljuk, mi az imára a legmegfelelőbb idő. Az ilyen esetekben az esti imádság inkább a napi tevékenységek
értékelését szolgálja, valamint azt, hogy szívünket a legnagyobb cél felé irányítsa, és nem a lefekvést készíti elő.
Minden esetben olyan belső cselekvés az ima, melyet a figyelmet elvonó tényezők megnehezítenek. Ez néha megesik bizonyos találkozókon, táborokban, fiatal segítőknek szervezett hétvégeken…
c. Időtartam
Ami a reggeli és esti imák hosszát illeti, 15-20 perc tűnik a legjobbnak; zsolozsmázáskor ennyi ideig tart a Laudes és a Vesperás elmondása is.
III. FORMA - TARTALOM
Nyilvánvaló, hogy a kreativitásnak és az egyes helyzetekhez és kultúrákhoz való alkalmazkodásnak nagy szerepe van.
a. Alapelvek
Mindannyian egyetértünk azonban abban, hogy az ilyen imának meghatározott alapelvei vannak.
A csönd pillanatai mindannyiunk számára nélkülözhetetlenek.
Isten igéjét olvasni szintén kétség kívül fontos. Az éneklés nagy segítséget jelenthet.
Az olvasmányok és énekek túl nagy száma, vagy az azokkal kapcsolatban elmondott gondolatok túl sokszínűsége felszínességet és figyelemelvonást eredményezhet. A legjobb az, ha az ima összes eleme ugyanarra az egyetlen témára koncentrál.
b. A téma szükségessége
Egy erős fókuszpont, vagy téma választása nagyon fontos. A téma mibenléte az előkészítéskor történő megbeszélés
függvénye. A lehetőségek kimeríthetetlenek. A nap programján alapuló téma gyakran gyümölcsöző. A Hit és Fény lelkiségéből eredő téma szintén jó lehet. A találkozó során átélt élményektől nagyon messze álló téma nem lesz sikeres. Az a pillanat, amikor felkelünk és lefekvéshez készülve a szobánkba megyünk, a meditáció ideje lehet. Maga a liturgikus időszak is meghívó lehet az imádságra.
A közösséget érintő fontos események – váratlan kihívások, szomorú, vagy örömteli hírek, a nap bizonyos eseményei, melyet együtt éltünk át – mindenki szívét megérintik, és mint olyanok, az ima tartalmának bizonyos irányt adhatnak.
c. Közbenjáró imádságok
Bizonyos alkalmakkor – az előre elkészített, vagy spontán – közbenjáró imák segíthetnek a téma fontosságának hangsúlyozásában, de ha túl gyakran használjuk őket, nehézkessé válnak mindenki számára.
d. Zene
Az imádság helyére belépő embereket halk, meditációs zene fogadhatja. Ez különösen nagy segítség olyan estéken, amikor az emberek zajos izgalmat kiváltó tevékenység után érkeznek.
A csendes meditációs, vagy antifónás éneklést a csenddel felváltva lehet használni. Az önmagára figyelmet irányító zene akadályozhat az imában, a szóló előadások pedig megzavarhatják az imádságos hangulatot.
A témát kifejező ének sokat segíthet.
Az énekeket mozgással, vagy gesztusokkal lehet kísérni, de ezek a mozdulatok legyenek lassúak, méltóságteljesek és támogassák az imádságot. Túl sok mozgás árt az imádságos hangulatnak.
e. Nem verbális ima
A nem verbális kifejezésmód sokat segíthet, különösen ott, ahol a közösségnek vannak olyan tagjai, akik egyébként is inkább nem verbálisan fejezik ki magukat; így saját kifejezésmódjuknak megfelelően vehetnek részt az imában.
Egy ikon előtt, vagy az Oltáriszentség jelenlétében végzett ima különösen becses a katolikusoknak.
Mindnyájunknak tetszik, azonban, ha keresztény egységünk jeleként egy kiemelt helyre egy nyitott Bibliát helyezünk.
g. Általános megjegyzések
A reggeli és esti imádságok előkészítése általában jóval az ima előtt kell, hogy történjen, még akkor is, ha időnként improvizálni is kell.
A következő részben több imaformát mutatunk be. Az ima formájának összhangban kell lennie az esemény – tábor, lelkigyakorlat, találkozó, képzés – természetével és a résztvevőkkel – függően attól, hogy sokan vannak-e, vagy kevesen, fiatalok, vagy idősek, papok, vagy civilek, értelmi fogyatékosok, vagy látogatók… Magától értetődik, hogy minden országot arra bátorítunk, hogy a saját kultúrájuk és olvasmányaik elemeit felhasználva saját vallási tradícióikat fejezzék ki.
Egy fontos megjegyzés: különös figyelmet kell fordítani a különböző vallási, vagy felekezeti háttérrel rendelkező tagok részvételére. Segít, ha minden felekezet képviseli magát az előkészítő csoportban, amikor csak lehetséges. Az ökumenizmusról szóló kiadvány jó segítséget nyújt ehhez.
|